Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Blog

Podsumowanie akcji plakatowej „Jak pomóc swojemu psu w Sylwestra”

Podsumowanie akcji plakatowej „Jak pomóc swojemu psu w Sylwestra”

Branża pirotechniczna czuje się odpowiedzialna za dobrostan naszych czworonożnych przyjaciół. Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej przeprowadziła kolejną edycję akcji społecznej „Jak pomóc swojemu psu w Sylwestra” – przygotowała plakaty z praktycznymi radami dla właścicieli zwierząt domowych. Ich produkcję sfinansowali. Wolontariusze pobierali plakaty z siedzib dystrybutorów i importerów środków pirotechnicznych z całej Polski i rozmieszczali m.in. w punktach sprzedaży fajerwerków, lecznicach, tabliach ogłoszeniowych i szkołach. Fundacja zachęcała również do zakupu legalnych produktów w sprawdzonych sklepach. Wtedy mamy pewność, że środki pirotechniczne spełniają wymagania unijnej dyrektywy i nie przekraczają poziomu hałasu 120 decybeli, czyli ogólnie przyjętego natężenia dźwięku z jakim spotykamy się…
Zobacz
Jak nowy rok obchodzą najpopularniejsze stolice świata?

Jak nowy rok obchodzą najpopularniejsze stolice świata?

Nowy Rok obchodzi się niemalże na całym świecie, bez względu na wierzenia i kulturę. Poza zwyczajowymi elementami jak huczna zabawa, głośna muzyka, tańce, obowiązkowym elementem są też piękne pokazy fajerwerków. Dubaj https://www.youtube.com/watch?v=rdJZzBS7zQE powitał Nowy Rok 2020 o godzinie 21.00 czasu polskiego. Główne widowisko multimedialno - pirotechniczne trwało rekordowo 8 minut i 43 sekundy. Po nim nastąpił kolejny, 5-minutowy pokaz sztucznych ogni. Był on najdłuższym sylwestrowym pokazem w historii! Łącznie wykorzystano 1371 kg fajerwerków, strzelających z 207 miejsc w centrum Dubaju. Podczas sylwestrowej nocy, przy Bruj Khalifa bawiło się ponad milion widzów. Oglądali oni pokaz składający się z 15 000 wystrzałów,…
Zobacz
Ciche fajerwerki alternatywą dla klasycznych pokazów

Ciche fajerwerki alternatywą dla klasycznych pokazów

Czy ciche pokazy sztucznych ogni to coś fajnego, czy tylko chwyt marketingowy? – pyta Marcin Zastawnik na swoim Youtube’owym kanale ProperSound, na którym chce zwrócić uwagę widzów, jak ważna jest akustyka w naszym otoczeniu. Znany Youtuber, dla którego akustyka jest życiową pasją, odpowiada twierdząco na obie kwestie zadane w pytaniu. Jego opinia potwierdzona jest szeregiem dociekliwych i precyzyjnych badań, które autor kanału przeprowadza z użyciem najnowocześniejszego sprzętu rejestrującego poziom decybeli. Określenie silenty, zaczęło funkcjonować w Polsce w okolicach 2016 roku, wraz z pierwszą w naszym kraju profesjonalną ofertą cichych pokazów fajerwerków. Pokazy silentów to realizacje, podczas których wykorzystywane są ściśle…
Zobacz
Rynek pirotechniki w Polsce

Rynek pirotechniki w Polsce

Pirotechnika w świadomości Polaków zagościła jako biznes sezonowy, który gwarantuje największe zyski w okresie sylwestrowym. Jednak liczne dane pokazują, że aż 70% sprzedaży fajerwerków w Polsce ma miejsce przez cały rok. Według danych(1) z 2018 roku, Polska plasuje się na 4 miejscu światowych eksporterów pirotechniki. Wyprzedają nas jedynie Chiny, Holandia i Niemcy. Z danych tych wynika również, że importerzy w naszym kraju sprowadzają rocznie towar o wartości prawie 15,5 mln dolarów. Największą popularnością cieszą się baterie, które stanowią około 60% sprzedanych produktów pirotechnicznych w ciągu roku. Na drugim miejscu w rankingu popularności są obecnie rakiety (około 15% sprzedaży), a to,…
Zobacz
Skąd się wzięły fajerwerki?

Skąd się wzięły fajerwerki?

Geneza fajerwerków sięga jeszcze czasów przed naszą erą. Sztuczne ognie miały swoje początki w czasach dynastii Han w Chinach. Legendy mówią, że prażono bambusy, aby wywołać huk odstraszający złe duchy. Kilkaset lat później wykorzystywano jest podczas modlitw o pomyślność i szczęście. Następnie stwierdzono, że świetnie sprawdzą się one także w celach bojowych. Z czasem odkrywano nowe metody ich wytwarzania. Z początku fajerwerki dawały jedynie efekty dźwiękowe, nie miały waloru wizualnego, który do dziś dostarcza nam pięknych i niezapomnianych widowisk. Ewolucja pirotechniki rozpoczęła się w momencie wynalezienia czarnego prochu, prawdopodobnie za sprawą zwykłego przypadku. Według legendy, alchemicy w trakcie poszukiwania eliksiru…
Zobacz
Festiwal Ogień i Woda

Festiwal Ogień i Woda

Ogień i Woda w Ełku to jeden z największych festiwali pirotechnicznych w Polsce. Co roku profesjonaliści zmagają się w finale o wyjątkową nagrodę. W 15 edycji konkursu, który miał miejsce 5 lipca 2019 roku, o Grand Prix Festiwalu walczyły 4 zespoły: Grupa PSO, Grom Zbig, CLICK Pyro&Art i Wulkan. Całość widowiska umilały różnorodne atrakcje. Wydarzenie na plaży miejskiej w Ełku rozpoczął niepowtarzalny występ The Bucket Guys, uczestników programu „Mam Talent”. Po oficjalnym otwarciu przyszedł czas na koncert Marty Zalewskiej, rockowej artystki, zdobywczyni Nagrody Głównej w plebiscycie „Wydaj płytę z Będzie głośno!”. Następnie miało miejsce widowisko taneczno - muzyczne „Hulanki” grupy…
Zobacz
Festiwal pirotechniczny nad Jeziorem Nyskim

Festiwal pirotechniczny nad Jeziorem Nyskim

W tym roku odbyła się X edycja Festiwalu Ognia i Wody nad Jeziorem Nyskim. Jest to wyjątkowe wydarzenie, na które co roku przyjeżdżają tłumy miłośników dobrej zabawy i sztucznych ogni, nie tylko z Polski, ale również z zagranicy. Co ciekawe, w trakcie festiwalu fajerwerki wystrzeliwane są… z powierzchni jeziora. Podczas konkursu prezentują się trzy grupy pirotechniczne, które osiągnęły najwyższe wyniki w poprzednich edycjach. Pierwszy pokaz należał do grupy Pol-Expance K.E. Kolasińscy - Kobylanka, drugi zaprezentowała grupa Fenix Zielona Góra, a trzeci - ostatni - Weko-Plus z Poznania, który okazał się zwycięzcą. Drugim miejscem poszczycić się może Fenix, natomiast trzecie przypadło…
Zobacz